„Zašto ne mogu vidjeti svoj oglas?“ jedno je od najčešćih pitanja koje nam postavljaju naši klijenti. Postoje brojni razlozi koji utječu na to hoće li vam se oglas prikazati ili ne. U nastavku ovog bloga navest ćemo najčešće razloge zbog kojih korisnici često ne vide svoj oglas. Ovaj se blog odnosi na pretraživačku mrežu (search oglase), iako neki od ovih razloga utječu i na display (prikazivačku) mrežu.
1) Vaši su oglasi pauzirani, izbrisani ili neodobreni
Ovo je samo po sebi jasno – naravno da ne možete vidjeti oglas koji je pauziran ili izbrisan. S druge strane, neodobreni oglasi su oni oglasi koji krše pravila Google Ads-a. Takve oglase treba prvo ispraviti, odnosno uskladiti s Google Ads pravilima. Nakon što prođu verifikaciju, mogu se posluživati.
U statusu takvih oglasa vidi se sljedeća obavijest:
2) Vaši oglasi ciljaju određenu geografsku lokaciju i/ili jezičnu verziju
Ako vaši oglasi ciljaju neku određenu geografsku lokaciju, npr. Njemačku, naravno da vi u Hrvatskoj nećete vidjeti vaš oglas. Isto tako, ako vaši oglasi ciljaju Istru, nećete vidjeti vaš oglas iz Zagreba. Isto vrijedi i za jezične verzije.
3) Vaš je dnevni budžet potrošen (kampanje su ograničene budžetom)
Svaka kampanja na Google Ads pretraživačkoj mreži radi na principu dnevnog budžeta. Jednom kad se dnevni budžet potroši, vaši se oglasi prestaju prikazivati do kraja tog dana. To se događa ako je vaš dnevni budžet prenizak, a broj pretraga velik. Ako je on jako nizak, vrlo je moguće da već u popodnevnim satima nećete vidjeti oglas. Ipak, čak i kod niskog budžeta, Google pokušava „rastegnuti“ budžet tako da oglas prikazuje samo povremeno. To znači da se vaš oglas neće prikazati za svaku pretragu, već možda za svaku desetu ili još rjeđe.
U statusu takvih kampanja vidi se sljedeća obavijest:
4) Vaše licitacije nisu dovoljno visoke
Čak i u slučajevima kad imate dovoljno budžeta, moguće je da nećete vidjeti vaš oglas jer su licitacije na vašim ključnim riječima preniske. U većini slučajeva postoji neki određeni minimum ispod kojega se vaši oglasi uopće neće prikazivati. Sam iznos jako varira i ovisi o branši, tržištu, zastupljenosti konkurencije i sl. U tom slučaju treba dignuti vrijednosti licitacija i pratiti jesu li se oglasi počeli prikazivati.
5) Vaši oglasi nisu dovoljno kvalitetni i/ili relevantni
Kad govorimo o kvaliteti oglasa, mislimo na to podudara li se vaš oglas s ključnom riječi, odnosno upitom koji korisnik unosi u tražilicu. Kvalitetni oglasi se najčešće dobro podudaraju s ključnim riječima i najčešće spominju konkretne ključne riječi u samom sadržaju oglasu. Ako u jednoj grupi oglasa imate previše ključnih riječi, ili ključne riječi koje nisu međusobno povezane, vaš oglas neće biti dovoljno relevantan za svaku od tih ključnih riječi. Stoga je bolje koristiti manji broj usko povezanih ključnih riječi za koje će oglas biti dovoljno relevantan. Oglas niske relevantnosti će generirati nisku stopu klika (CTR), što znači da će se rjeđe prikazivati. Google-u je u interesu da na najvišim pozicijama prikazuje one oglase koji generiraju visok prosječni CTR jer su relevantniji korisnicima, pa i sam Google više zarađuje (oglasi koji ne generiraju klikove, ne donose zaradu Google-u). U tom slučaju vaš se oglas i dalje može prikazivati, ali je moguće da će to biti na dnu stranice s pretragama (ispod organskih rezultata).
Preporuka koja vam može pomoći: izradite više oglasa u svakoj grupi oglasa i barem jedan RSA oglas. Uz to svakako izradite i oglasna proširenja jer i ona utječu na rang oglasa.
6) Ključna riječ ima mali opseg pretraživanja
Ako ključna riječ ima mali opseg pretraživanja, ona ne ispunjava uvjete za prikazivanje oglasa. To se odnosi na one ključne riječi koje nitko ne pretražuje ili je broj pretraga gotovo zanemariv. Ako Google primijeti da navedena ključna riječ počinje generirati pretrage, on će početi prikazivati oglas za tu ključnu riječ.
U statusu takvih ključnih vidi se sljedeća obavijest:
7) Vaša odredišna stranica nije dovoljno relevantna
Kada Google odlučuje o tome hoće li vaš oglas biti prikazan ili ne, on ne gleda samo kvalitetu vašeg oglasa, nego i relevantnost vaše odredišne stranice. Ako se oglas ne podudara sa sadržajem odredišne stranice, on će imati nisku kvalitetu. Uz relevantnost vaše web stranice, Google provjerava i brzinu učitavanja web stranice te prilagođenost web stranice mobilnim uređajima. Ako vam se stranica sporo učitava ili nije prilagođena za mobilne uređaje, to će znatno smanjiti vjerojatnost prikazivanja oglasa, pogotovo na mobilnim uređajima (a preko 50% pretraga na Google-u generirano je preko mobilnih uređaja).
U Google Ads sučelju možete dodati stupac „Doživljaj odredišne stranice“ i tamo vidjeti kako Google doživljava vašu odredišnu stranicu (ispod prosjeka, prosječno ili iznad prosjeka).
8) Vaše kampanje koriste zakazivanje oglasa (ad scheduling)
Pomoću zakazivanja oglasa možete odrediti koji dan i u koje vrijeme će se vaši oglasi prikazivati. Ako koristite zakazivanje, provjerite jesu li vaši oglasi podešeni da se prikazuju na dane i u vrijeme kada želite vidjeti oglas.
9) Problemi s naplatom
Ako je vaša kreditna kartica odbijena, ili je istekla, sve vaše kampanje bit će stopirane. U tom slučaju morate provjeriti zašto naplata nije prošla. Nakon što osigurate potrebna sredstva ili ažurirate kreditnu karticu, naplata će biti izvršena i kampanje će ponovno krenuti.
10) Prečesto pretražujete vlastite oglase
Ako ste više puta pretraživali vlastiti oglas, ali nikad niste kliknuli na njega, vjerojatno će vam se prestati prikazivati. To se događa zato što Google prepoznaje vašu aktivnost i prestaje vam prikazivati oglas za koji niste pokazali interes. Nadalje, pretragom vlastitih oglasa najčešće nabijate impresije, što smanjuje CTR vašeg oglasa. Ako pa kliknete na vaš oglas, trošite vlastiti budžet. Iz tog razloga je preporučljivo izbjegavati pretraživanje vlastitih oglasa.
Ako ipak želite vidjeti pojavljuju li se vaši oglasi, preporuka je da za to koristite Ad Preview and Diagnostic Tool – Googleov alat za provjeru oglasa. Ovaj alat je besplatan i možete mu pristupiti preko vašeg Google Ads računa. Kad se logirate u račun, kliknite na Alati i Postavke (gore desno), i zatim kod kartice Planiranje (gore lijevo) odaberete Pregled i dijagnostika oglasa.
Prednost ovog alata je u tome što nećete nabijati impresije vaših oglasa, a osim toga vam omogućuje uvid u oglas koji se prikazuje na nekoj drugoj geografskoj lokaciji – alat vam omogućuje da odaberete ciljano područje, jezik, pa čak i uređaj za koji želite napraviti provjeru (stolno računalo, mobilni telefon ili tablet).
KG Medijini stručnjaci optimiziraju vaše oglase na dnevnoj razini, a pri tome paze da ostanete u okviru vašeg budžeta kako bi ostvarili maksimalnu stopu impresija vaših oglasa po što nižoj cijeni klika. Ako želite da KG Media za vas napravi provjeru prikazivanja vašeg oglasa, obratite nam se s povjerenjem.