Oglašavanje za brend ime konkurencije podrazumijeva izradu kampanje u kojoj prikazujete vaše oglase kada korisnici pretražuju vašu konkurenciju. Tu u prvom redu mislimo na brend ime konkurencije (ili neke specifične nazive proizvoda i/ili usluga koje oni nude). Ovo je jedna od tema gdje se dosta lome koplja među oglašivačima – neki su strogo protiv toga, dok neki smatraju da to može biti sastavni dio strategije oglašavanja.
Sjećate li se nadmetanja između Coca Cole i Pepsi-ja?
Ili nadmetanja na billboardima između Audi-ja i BMW-a?
Slične stvari se danas događaju i u digitalnom marketingu.
Mi volimo reći da je to mač s dvije oštrice, što znači da postoje trenuci kada takva kampanja ima smisla, ali takve trenutke treba znati prepoznati. U ovom blogu ćemo objasniti koje su prednosti i nedostaci takvih kampanja. Nakon toga ćemo ukazati na što treba paziti prilikom izrade takve kampanje. Stoga, pročitajte članak i sami zaključite ima li ova vrsta kampanje smisla za vaše poslovanje.
Prednosti za oglašavanje za brend ime konkurencije
Povećana vidljivost
Prikazivanje vaših oglasa po brendu konkurencije omogućuje vam da više korisnika sazna za vas, s obzirom na to da nudite iste ili slične usluge kao i vaša konkurencija (ujedno gradite svjesnost o brendu).
Krađa prometa od konkurencije
Plasiranje oglasa za brend ime vaše konkurencije podrazumijeva da ćete ukrasti dio prometa koji će kliknuti na vaš oglas umjesto na oglas vašeg konkurenta. Ukoliko se vaš konkurent ne oglašava, postoji čak i velika mogućnost da će vaš oglas biti iznad njegovog organskog rezultata u tražilici.
Nedostaci za oglašavanje za brend ime konkurencije
Više cijene klika i niži rang oglasa
S obzirom da vaša web stranica nije dovoljno relevantna za ključne riječi vaše konkurencije, to će za sobom povući niži klikovni postotak, višu cijenu klika i uglavnom nižu poziciju u odnosu na oglase vaše konkurencije (ukoliko je udio konkurencije velik, moguće je da ćete ostvariti i jako nizak udio impresija).
Niže stope konverzija
S obzirom da su korisnici svojom pretragom dali do znanja da traže vašu konkurenciju, manja je vjerojatnost da će konvertirati na vašoj web stranici.
Može narušiti odnose s konkurencijom, koja će vas napadati zbog toga, ili uzvratiti istom mjerom.
Kada je najbolje koristiti oglašavanje za brend ime konkurencije?
Izrada kampanje za konkurenciju ima najviše smisla ako ste novi na tržištu, ili kada pokušavate penetrirati na tržište na kojem do sad niste bili prisutni. S obzirom da nitko još nije čuo za vas, morate uzeti u obzir da će vaši početni marketinški troškovi biti veći. Drugim riječima, nećete ostvariti očekivani povrat kao što to ostvarujete na tržištu na kojem ste već dobro pozicionirani. U tom slučaju će vam izrada ovakvih kampanja pomoći da izgradite svjesnost o brendu, kako bi korisnici saznali da na tržištu postoji još netko tko nudi ono što oni traže.
Primjer ispod pokazuje pretragu za PPC Protect (platformu za blokiranje neželjenog prometa od botova i sl.). Vidimo da se na vrhu pokazuju dva oglasa konkurencije: TrafficGuard i CLuckGuard koji ujedno i navodi da je 100x bolji. 🙂
Kampanja za brend ime konkurencije može imati smisla i ako niste novi na tržištu, ali u tom slučaju se pobrinite da je vaša ponuda, proizvod, usluga ili cijena bolja od onoga što nudi konkurencija. Drugim riječima, naglasite vašu komparativnu prednost, pogotovo prednost koju imate u odnosu na konkretnog konkurenta za čije ime se oglašavate. To će vam omogućiti da se istaknete i povećate tržišni udio. Ako nemate neke konkretne prednosti, možda bi bilo dobro zaobići tog konkurenta.
Kada nije dobro koristiti oglašavanje za brend ime konkurencije?
Nemate dovoljno budžeta ili su vaše trenutačne kampanje ograničene budžetom
U tom slučaju bolje je da se držite vaših standardnih ključnih riječi i vlastitog brenda (vaše kampanje vjerojatno imaju veću stopu konverzija od one koju bi ostvarili na kampanji za konkurenciju).
Vaš je brend jako dobro pozicioniran na tržištu
Ako je vaš brend već dobro prepoznat i imate lojalnu bazu korisnika, vjerojatno nema smisla oglašavati se za konkurenciju. Konkretno, ako netko traži novi iPhone, teško je da ćete mu prodati Samsung ili Xiaomi. Ne samo zato što je on odan Apple brendu, već i zato što je riječ o drugom operacijskom sustavu (iOs vs Android). Prema tome, vrijedi i suprotno – ako su korisnici odani određenom brendu, možda nije dobro pokušavati ih obratiti.
Na što treba paziti kod izrade kampanja za brend ime konkurencije?
Nipošto nemojte koristiti brend ime konkurencije u svojem oglasu
Na taj način se lažno predstavljate, što može dovesti do velikog udjela nerelevantnog prometa od strane korisnika koji misle da su došli na stranicu vaše konkurencije. Čim saznaju da su na pogrešnoj stranici, vjerojatno će napustiti vašu stranicu. Dodatan rizik je što to može izazvati velik broj poziva od korisnika koji traže konkurenciju. Takvi pozivi vrlo vjerojatno neće završiti konverzijom. Puno je bolje u oglas staviti prednosti.
Istražite tržište i dobro proučite konkurenciju prije nego se odlučite za ovakve kampanje
U obzir uzmite samo konkurenciju s kojom imate najviše preklapanja (imate većinu istih ili sličnih proizvoda/usluga). Npr. ako prodajete alat, nemojte se oglašavati za Bauhaus, jer oni uz alat imaju i brdo drugih kategorija (namještaj, pločice, grijanje, stolarija, građevinski materijal itd.). Prema tome, ukoliko netko traži Bauhaus, mala je vjerojatnost da traži alat.
Ako niste sigurni može li vam kampanja za brend ime konkurencije donijeti određene prednosti, uvijek možete testirati.
Izradite kampanju s pažljivo odabranom konkurencijom, relevantnim oglasima i saznajte što se događa. Nakon nekog vremena provjerite izvještaj pojmova za pretraživanje da vidite što sve korisnici pretražuju te koriste li uz neke konkurente i nazive ili usluge koje vi ne nudite i slično. Optimizirajte vašu kampanju, ključne riječi i oglase kako bi bili što relevantniji za potencijalne korisnike. Ako se kampanje ne pokaže uspješnom, ili ne postiže očekivane rezultate, uvijek je možete pauzirati. Sredstva možete preusmjeriti u neku drugu vrstu kampanje (npr. Performance Max), na neki drugi kanal ili u neke druge marketinške aktivnosti kao što su sadržajni marketing, SEO, e-mail marketing i sl.
Trebate li pomoć i detaljni info, svakako nam se javite.