Ovogodišnji Google Marketing Live održan je 22. svibnja. Riječ je o godišnjem Google eventu na kojem se predstavljaju nova rješenja, alati i mogućnosti vezane uz marketing na Google platformi, u čijem centru je uglavnom Google Ads. Ove godine je glavna tema bila, možete pogađati, umjetna inteligencija, odnosno AI.
Sigurno se pitate što je novo, pa krenimo redom:
1. Performance Max
Google je učinio dostupnim nove alate koji se oslanjaju na AI. Njihova je primarna funkcija da pomognu prilikom izrade oglasnih elemenata (naslova, opisa i slika). Tu spadaju i neke druge mogućnosti poput uključivanja brand fontova, boja i vizuala, naprednog editiranja slika i videa te detaljnijeg izvještavanja (na razini asset grupe).
2. Google Shopping Ads
Dodane su nove mogućnosti poput video search oglasa, virtualne try-on esktenzije (VTO) u kojoj možete virtualno pogledati kako neki komad odjeće stoji na različitim tipovima tijela, te 3D shoe spin koji omogućuje da vidite obuću u 360 stupnjeva pomoću niza slika.
3. Naprednije mogućnosti za YouTube, Discover i Gmail
Od sada vašim korisnicima možete prikazivati vertikalni video (YouTube Shorts) na koji možete staviti i naljepnice (sticker). Uz to je omogućeno i automatsko generiranje videa pomoću niza slika. Ti se formati mogu koristiti u YouTube, Discover, Gmail i Demand Gen kampanjama.
4. Google počinje s testiranjem oglasa u AI sažecima (AI overviews)
Ako se neki oglas smatra relevantnim za search upit i AI overview, može se prikazati u sponzoriranom dijelu tog sažetka. Oglašivači pri tom ne moraju poduzimati nikakve korake za to – to je automatski omogućeno za postojeće Search, PMax i Shopping Ads kampanje. Za sad nije poznato je li moguće isključiti ovu opciju i na koji način (opt-out).
5. Google Data Manager alat
Google Data Manager je postao dostupan svima, kako bi pomogao prilikom centralizacije i aktivacije podataka prve strane (1st party data) za povećanje efektivnosti kampanja koje su bazirane na AI-u. On omogućuje da se podaci s različitih 1st party izvora spoje u jedan analytics hub (podaci iz konverzija, e-mail ista, anketa i sl.). Konsolidacija 1st party podataka je osobito važna zbog postupnog ukidanja kolačića treće strane.
6. Mogućnost dodavanja brand profila u Google Merchant centar
Oglašivačima će na raspolaganju biti brojne mogućnosti pomoću kojih mogu istaknuti robnu marku. To nam omogućuje da vidimo ključne informacije o trgovcu na jednom mjestu. Tu spadaju informacije poput brand slika, videa, recenzija kupaca, ponuda, promocija, mogućnosti dostave i sl. Oglasi će se nastaviti prikazivati kao i do sad, ali će se uz njih prikazivati i profil robne marke.
7. Google testira oglase koje pokreće umjetna inteligencija za kompleksne kupnje
Google testira pružanje interaktivnog iskustva korisnicima prilikom prikaza rezultata pretraživanja. AI će se koristi za pružanje prilagođenih savjeta i preporuka na temelju potreba korisnika i konteksta upita. Cilj je poboljšati korisničko iskustvo na SERP-u i pokušati dovesti korisnika spremnog za konvertiranje na brand stranicu oglašivača. Kako će ovo utjecati na postojeće Search oglase branda, tek treba vidjeti.
Sve ovo zvuči divno i krasno, ali pitanje je da li će i kada ove funkcionalnosti biti dostupne u našoj regiji, jer većina njih nije podržana na svim tržištima niti ne pokriva sve jezične verzije. Konkretno, Generative AI (umjetna inteligencija koja pomaže pri izradi oglasa) predstavljena je još prošle godine na Google Marketing Live, ali je bila podržana samo na engleskom jeziku.
Ove godine ona dobiva dodatne značajke, poput chata, generiranja i editiranja slika, editiranja videa i sl., a uz to je najavljeno da će u trećem kvartalu biti podržano još 6 jezika: njemački, francuski, španjolski, portugalski, talijanski i nizozemski. Ne znamo hoće li i kada hrvatski jezik dobiti navedenu nadogradnju, ali ako radite kampanje na nekom od gore navedenih jezika, uskoro ćete moći iskoristiti nove mogućnosti.
Kako to izgleda u praksi, pogledajte na videu u nastavku: