Što je to above the fold?
Pojam above the fold desetljećima je važna tehnička karakteristika strukture pisanih medija. Usko se povezuje s tiskovinama, a danas je neizostavan dio digitalnih medija, koji zauzimaju sve veći dio kolača ispred tiskovina. Stoga bi se tema ovog bloga mogla nazvati nekadašnjom, no, koja se izmjenom vrste medija samo prilagodila novim formatima. U današnje vrijeme nerijetko nailazimo na korištenje nekadašnjih, „starinskih“ metoda u modernim tehnologijama koje klasificiramo kao današnje. Ista je priča s terminom čija je glavna uloga u ovom blogu – above the fold. Pojam koji označava marketinški strateško pozicioniranje sadržaja na web stranicama, tj. ono što prvo „uhvatite“ kad otvorite neki web.
Odakle dolazi pojam above the fold?
Pojam je izašao iz tiskarske industrije, točnije iz segmenta informativnog tiska kao što su dnevne novine, koje su oduvijek bile velikog formata. Nezgrapnost ogromnih „plahti“ papira s novostima trebalo je presavinuti prilikom izlaganja na štandovima a cilj je bio u prvi fokus staviti najvažniju vijest koja će privući čitatelja i „nagovoriti“ ga da otvori, pročita odnosno kupi novine. Medijska je industrija krenula u strateško pozicioniranje sadržaja, pretvarajući gornje polovice naslovnica u primamljive plakate interesantnih naslova i fotografija. Glavni cilj je povećanje prodaje, a način da se poveća uspješnost web stranica je kreiranje najvažnijeg sadržaja above the fold.
Kako „presavinuti“ web stranicu
Web stranicu nećemo doslovno presavijati već ćemo najvažnije informacije učiniti dostupnim odmah po otvaranju iste, odnosno, above the fold. Cijela priča u digitalnom obliku zvuči mnogo jednostavnije no što zapravo jest. Razlog tome je široka paleta uređaja na kojima se stranice otvaraju, ali i veliki broj različitih veličina ekrana, što otvara vrata velikom broju dimenzija za koje sadržaj treba biti optimiziran. Postoje predodređene preporučene dimenzije vizualnih materijala specijaliziranih za određene rezolucije ekrana, što znači da je potrebno vizuale optimizirati za čim veći broj dostupnih i korištenih rezolucija, odnosno veličina ekrana.
Što ubaciti above the fold?
Elementi sadržaja koji bi se trebao prikazivati above the fold trebao bi korisniku prikazati sve relevantne informacije o brandu/sadržaju. Naravno, sam sadržaj i struktura kreirat će se ovisno o proizvodima/uslugama koje vlasnik stranice nudi, no neka pravila ostaju ista za sve – istaknuti logo, vizual visoke kvalitete koji prezentira sadržaj stranice, jedinstveni prodajni prijedlog, te gumb s pozivom na akciju s klikabilnom opcijom, koji omogućuje korisniku kupovinu/rezervaciju/više informacija, kakva već njegova akcija bila poželjna od strane vlasnika stranice. Proces optimizacije sadržaja neprekidan je proces, a naš Martin napisao je odličan članak na tu temu koji možete pročitati ovdje.
Kakve su prakse?
U digitalnom svijetu prakse su se često mijenjale; dok su neki čitatelji poklanjali veliku pažnju tematskom terminu ovog članka, drugi su stvorili novi oblik above the folda pri kojem su cijelu priču stavili u okvir. Drugim riječima, kompletan je sadržaj složen bez potrebe za skrolanjem, što je dalo pozitivan učinak u vidu optimizacije za ekrane. Sama struktura web stranice igra veliku ulogu u davanju značaja above the foldu. Dobra strukturiranost podataka omogućuje bolju preglednost te optimizirano i ugodnije iskustvo, a sve s ciljem češćim posjetama web stranici. Također valja naglasiti da je Google u jednoj od svojih studija naveo kako su, prema njihovom iskustvu, oglasi prikazani u above the foldu imali gotovo 73% vidljivosti, dok su oni ispod istog gotovo prepolovljeni na 44%. Naravno, treba uzeti u obzir kontekst i aritmetiku studije, no brojke su jasne.
Kako to izgleda u praksi…
U nastavku možete vidjeti primjere dobre i loše strukture web stranica, a kod oba primjera analizirali smo above the fold sekciju web stranice. Primjer lošeg pronašli smo u hotelu Modo u Hrvatskoj, čiji je web, s korisničke persperktive, vrlo loš. Nema logotipa, nedostaje bilo koji oblik navigacije, a zastavice koje određuju jezik stranice premalene su i suviše blizu jedna drugoj. I za kraj tu je i sekcija „o nama“ koja je trn u oku ionako loše web stranice. Drugim riječima – posjetitelj stranice ne zna ni gdje je, ni što tamo radi.
Primjer dobrog weba pronašli smo na otoku Krku – Hotel Malin u Malinskoj. Vizualno atraktivna stranica s fotografijom visoke rezolucije, preglednim sučeljem za navigiranje, uz klikabilni call to action i klik opciju pozivanja na telefon. Drugim riječima – posjetitelj je tamo gdje želi biti, stranica mu se sviđa i obavješten je o svemu što ga inicijalno zanima u samo jednom kliku.
Zaključak
Iako je riječ o općeprihvaćenoj praksi već stoljećima, važnost above the folda postojana je, prilagođena i konstantna. Jedan od najvažnijih inputa za određenu web stranicu je dan. Podaci o korisničkom iskustvu, angažmanu, ponašanju korisnika, stopi napuštanja, uz suvremene standarde kroje idealan oblik above the fold strukture.