Značaj naših stručnjaka u Online kampanjama

Automatizirani procesi u gotovo svim industrijama nameću se kao logičan rezultat digitalizacije. Tako je i kod oglašavanja. Procesi postaju automatizirani, a sustavi nude rješenja kako bi nam olakšali posao.
Sve 5. Ali da naglasimo jednu stvar: kad govorimo o digitalnom oglašavanju, čovjek je bio i uvijek će biti nezamjenjiva, ključna komponenta. Pročitajmo zašto.
Automatizacija digitalnih procesa, machine learning, algoritmi. Današnja svakodnevica.
Gotovo svi digitalni servisi kojima se koristimo uključuju neki oblik automatizacije određenih procesa u svrhu poboljšanja korisničkog iskustva, maksimalizacije traženih rezultata te utvrđivanju kvalitete proizvoda koji isto nudi.
No, situacija nije uvijek tako “crno-bijela” kao što se čini.
Računala i tehnologija dosegli su impozantne razine. Uz tehnologiju se danas može gotovo sve. No, računala, unatoč svim tehnologijama, nisu uspjela nadmašiti čovjeka, barem u određenim segmentima. Takva je situacija i kod Online oglašavanja.
Tehnologija može dati sugestiju, no čovjek – stručnjak – uvijek je taj koji tu sugestiju prihvati i implementira ili ne.
U oglašavanju, automatizacija je proces koji sustav preko kojeg se oglašavanje odvija odrađuje prema zadanim algoritmima. U prijevodu – Google, Facebook, Bing, Instagram i ostali kanali na kojima i putem kojih se oglašavate – provode analize i uočavaju podudarnosti po kojima potom daju sugestije za optimizaciju rezultata vaših kampanja.
Sustavi imaju implementirane algoritme za tzv. machine learning – računalna infrastruktura bilježi svaki korak ciljane publike prema kojoj je oglašavanje usmjereno s namjerom “učenja” o istima, pamćenju uzoraka kako bi u budućnosti optimizirali kampanje prema najtočnijim podacima koje je to isto učenje prikupilo.
Naši stručnjaci permanentno prate metrike poput CTR-a i Quality Scorea s ciljem optimizacije kampanja
KG Medijin stručnjak za provedbu oglašavanja na Googleu postavlja kampanju prema zadanim parametrima. Prilikom postavljanja kampanje Google sugerira i nudi automatizirane prijedloge koje je naučio prilikom prikupljanja podataka. Prijedlozi uključuju ključne riječi, način licitacije, plasman samih oglasa i još mnogo toga. Neloše, zar ne?
Štoviše, sustav je često u krivu. Primjerice, prije nekoliko mjeseci pokrenuli smo Google Ads kampanju za klijenta koji je etablirani proizvođač ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Nakon pokrenute kampanje, Googleov automatizirani sustav nam je, u sugestijama za uvrštavanje novih ključnih riječi u kampanju, predložio pojmove “kokosovo ulje” i “ulje origana”. Sustav je, dakle, za našeg klijenta sugerirao irelevantne ključne riječi, temeljene samo i isključivo na činjenici da se radi o jestivom ulju.
Treba li napominjati da proizvođači maslinovog ulja ne žele da im se oglasi za maslinovo ulje prikazuju po pojmovima pretrage za kokosovo, suncokretovo ili ulje od origana? Takva bi pojava naposlijetku uzrokovala pogoršanje CTR-a u kampanji (uslijed smanjenja relevantnosti na liniji pojam pretrage – oglas), što bi dovelo do cijelog niza novih problema.
Što se događa kada ne prihvaćate sugestije? Svaka kampanja dobiva određenu ocjenu sustava, koja kampanji i oglasima daje estimaciju relevantnosti, regulira cijenu klika te posljedično utječe na broj klikova na same oglase.
Naravno, lukavost sustava ne znači da će vas taj isti sustav, u slučaju da automatizirane sugestije ne prihvatite, za isto kazniti. Ocjena u kampanji se prihvaćanjem automatskog prijedloga automatski povećava, no povećava se i u slučaju odbijanja sugestije (angažmana stručnjaka koji odbije Googleov prijedlog), obzirom da sustav takvu akciju shvaća kao feedback o irelevantnosti prijedloga za vašu kampanju. Na taj način i sam sustav uči slijedom reakcije stručnjaka na prijedlog sustava.
Sustavi su iznimno dobro razvijeni i istovremeno vode računa o bezbroj varijabli. No, i dalje im nedostaje taj final, human touch.
Kvalitetan stručnjak za provedbu online oglašavanja izvući će ono najbolje, najoptimalnije, najiskoristivije za vašu kampanju. Maksimizirat će broj relevantnih klikova na oglase, maksimalno smanjujući cijenu klika na vaš oglas, a klikovi su ti koji generiraju posjete vašim stranicama. Valja imati na umu da u načelu vrijedi pravilo: što je više posjeta odredišnim stranicama preko plaćene kampanje, to je posljedično i više konverzija.
KG Medijini stručnjaci na dnevnoj bazi optimiziraju kampanje, provjeravaju problematiku vezanu za automatizirane prijedloge, procjenjuju savjete koje Google nudi kako bi rezultati za naše klijente bili maksimalno uspješni.
Ukoliko imate ikakvih pitanja vezanih za optimizaciju vaših kampanja, znate gdje nas možete pronaći – slobodno nas kontaktirajte!