I vrapci na grani čuli su za TikTok, nikakva novost. Ono što jest novost je oglašavanje na TikToku, no moramo napomenuti kako se oglašavati još uvijek ne možete u Hrvatskoj, ali možete iz Hrvatske u zemlje koje TikTok podržava.
A tu nastupamo mi! 🙂
Zašto? Zato što smo ove godine postali prva agencija na hrvatskom tržištu kojoj je omogućeno oglašavanje putem TikTok Business Center-a! Nakon mukotrpnog procesa koji je trajao nekoliko mjeseci, prije nekoliko dana konačno smo dobili zeleno svijetlo i pokrenuli prvu, nakon što smo dvije test kampanje odradili prošle godine na austrijskom tržištu.
TikTok
Za mali broj vas koji još uvijek niste sto posto sigurni o čemu se radi, TikTok je, naravno, društvena mreža. Format kreative koji koristi je video, osmislila ga je kineska kompanija ByteDance 2016. godine pod nazivom A.me, a tri mjeseca kasnije preimenovali su ga u Douyin. 2017. godine krenulo je širenje van Kine s današnjim nazivom – TikTok.
2. kolovoza 2018. godine TikTok se spojio s još jednom kineskom društvenom mrežom, Musical.ly, što mu je osiguralo dodatnu popularnost te ga lansiralo u digitalnu orbitu. Kako se kaže – sve ostalo je povijest 🙂
Content is king? So is video.
Osim što je u relativno kratkom vremenskom periodu doslovno “pokorio” svijet, TikTok je dodatno naglasio dvije važne stvari – uporabu kvalitetno usmjerenog sadržaja i videa kao formata oglašavanja.
Video format je već godinama najveća kreativna preporuka svih kanala za oglašavanje. Vizualno je atraktivniji od običnih grafika ili fotografija, produžuje prosječan attention span korisnika (koji je već godinama u opadanju) te ponajbolje odrađuje ono što mu je i zadaća – stvoriti psihološko-emotivnu vezu između proizvoda ili usluge koju oglašava te korisnika kojem se prikazuje.
Sve društvene mreže već godinama usmjeruju korisnike na ovu vrstu sadržaja upravo iz gore navedenih razloga. Glavni primjer? Sigurni smo da ste se unazad godinu, dvije nekoliko puta uhvatili gledajući nekakav video sadržaj na društvenim mrežama – sadržaj koji možda sami ne biste nikada išli pretraživati, no kad vam je isti serviran “pod nos” i još ako se radi o nečemu što je ljudskom oko i umu zadovoljavajuće (ovo se može čitati i kao hipnotizirajuće) – recept za duže gledanje je tu.
Story, Reels, IG TV…
Pojavom story formata krenula je nova era sadržaja. Objave koje ostaju vidljive 24 sata s osnovnim trajanjem od 15 sekundi, a u te iste objave možete ubacivati dodatan sadržaj (bilo da se radi o slici, tekstu ili videu), praktički bez ograničenja.
Zašto je to korisnicima zanimljivije? Brzo nestaje, a “ne smije” se ništa propustiti. Niste pogledali, prošla baba s kolačima. Na tom istom primjeru možemo provjeriti još jednu stvar – što vam je draže, gledati u statičnu sliku 15 sekundi ili pogledati video od 15 sekundi? Odgovor je i više nego jasan.
Na istom je principu nastao i sad već zaboravljeni IG TV iz kojeg su se “rodili” danas sveprisutni reelsi. Ideja je bila prilagoditi sadržaj za ekrane na kojima se isti najviše gleda (pametni telefoni i tableti) te produžiti mu trajanje kako bi se korisnicima ispričala cijela priča.
Ako usporedimo način funkcioniranja TikTok aplikacije, Facebookove “Watch” sekcije i Reelsa na Instagramu – imamo istu stvar u drugačijem pakiranju. Glavni pokretač cijele priče je upravo video – format na kojem je TikTok osnovan i proslavljen.
Produkcija
Najčešće pitanje koje je nama kao agenciji postavljeno vezano za TikTok – produkcija sadržaja. Društvene mreže nisu zamišljene kao centar TVC sadržaja, isto pravilo vrijedi za kvalitetu produkcije. Ne treba vam profesionalac za proizvodnju kvalitetnog sadržaja. U današnje vrijeme, dovoljno vam je malo mašte, mirna ruka, dobra i ideja i pametan telefon.
Ako pak sadržaj već imate, no ne znate kome, kada, kamo i zašto ga usmjeriti – taj dio prepustite nama 😉 Na isti način na koji plaćate oglase na Googleu i Facebooku, od sada možete i na TikTok-u.
Naša preporuka je da krenete čim ranije i uzmete čim veći dio kolača 🙂