Mrzim spam email. 😡 Ali onako… baš. Ako ništa drugo, notifikacija o ulazu takvih mailova u inbox mi skreće pozornost s važnih stvari.
Ako su spam emailovi i vama mrski, pročitajte kako ih rješavam. Na sustavan način, koji meni funkcionira odlično. ✅
Više vrsta spama
Spam emailovi su u načelu svi neželjeni emailovi, u koje spadaju razne ponude raznih firmi koje ne trebate niti ne želite, ali i perfidni emailovi tobože sastavljeni baš za vas, s posebnom ponudom dostupnom na linku ubačenom u email. Nemojte klikati na te poveznice. Često vas klik na takve poveznice može ubaciti na remarketing liste na kojima ne želite biti.
Spam mailovi mogu biti i opasni, gdje se pošiljatelj pretvara da je netko drugi, obično neka etablirana tvrtka (PayPal, Apple itd.), te vas obavještava da vam je “korisnički račun ugrožen, ili istekao, ili pred istekom” i sl. te od vas traže da se ulogirate u svoj korisnički račun. Na taj način pokušavaju dobiti vaše pristupne podatke u vaš email korisnički račun ili, ne daj bože, nešto još povjerljivije.
Kako sustavno rješavati spam
Dajem primjere iz vlastitog iskustva. Na email adresu mojeg OPG-a stiže masa spam mailova. Sustavno dodajem domene s kojih se mailovi šalju u listu Junk (smeće) emailova.
Evo jednog tipično iritantnog “prodajnog” spam emaila:
Najprije pogledam s koje domene je email pristigao. Evo primjera dvije različite domene s kojih su mi stizali ovakvi emailovi:
Obratite pažnju na hrvatska imena “pošiljatelja” (nemojte se zavaravati da ovakve emailove razašilju stvarne osobe, to sve čine automati). 😄
Nakon što smo utvrdili s kojih domena želimo da emailovi u Outlooku automatski idu u “spam” folder, otvorimo Junk email options i potom na Blocked senders:
U Blocked senders popisu kliknemo na gumb “Add” za dodavanje domene koju želimo da Outlook od tog trenutka promatra kao spam. Unesemo domenu na način da prije naziva domene stavimo znak @ (vidi primjer ispod). Potom u Blocked senders prozoru kliknemo na gumb “Apply” (primijeni):
Za kraj, blokirajte pošiljatelja spam emaila u samoj poruci u Inboxu:
Potom vam samo još ostaje da periodično ispraznite spam i trash foldere na način da označite i potom obrišete sve emailove u tim folderima (pazite prije brisanja da nije slučajno neki poželjan email greškom završio tamo). Ovo već znaju i vrapci na grani: najbrže se odabire cijeli sadržaj foldera istovremenim pritiskom tipki Ctrl i A.
I to je to. Barem znam da mi s ovih domena više neće pristizati smeće u Inbox.
Promjena Junk email prostavki
Tvornički, Microsoft Outlook dolazi bez automatskog filtriranja emailova. Na taj način znate da nijedan poželjan email neće biti usmjeren u spam ili junk folder. Ali vjerujem da možete s punim povjerenjem u postavkama Junk emailova odabrati Low opciju (vidi sliku ispod), na koji način softwareu dajete nalog da automatski očite spam emailove sprema u Junk email folder.
Odakle dolazi izraz “spam email”
Izraz spam email dolazi iz skeča humoristične televizijske emisije Monty Python’s Flying Circus. Analogija je napravljena na sveprisutni mesni doručak (američki: spam), koji je bio nezaobilazni dio obroka savezničkih vojnika u 2. svjetskom ratu, a što su Pythonovci kasnije iskoristili kao inspiraciju za svoj skeč 🧡