Zašto nismo ništa prodali?
Krenut ću od početka kako bih mogla dati odgovor na pitanje zašto nismo ništa prodali. Naime, svaki put kad bih postavila klijentu pitanje: “Koji je vaš cilj oglašavanja?”, odgovor bi uvijek bio isti = “Pa prodaja”. Naravno, što uopće pitam, svima je to najbitnije. Ali što kada imamo novi proizvod ili uslugu na tržištu, usredotočujemo li se tada na prodajne kampanje ili na brendiranje proizvoda, tvrtke i/ili usluge?
Nastavite čitati i saznajte!
Edukacija klijenta
Prvo što je potrebno napraviti jest detaljno objasniti što i kako funkcionira prodajna kampanja.
Ajmo ovo demonstrirati primjerom. Stavit ću se u ulogu korisnika, moj posao je izrada kožnih torbica. I tako sam izradila stotinjak kožnih torbica u raznim bojama. Moj sljedeći korak je prodaja istih.
No, kako nemam znanja iz marketinga, moj sljedeći potez je guglanje marketing agencije koja će preuzeti oglašavanje u ime mog brenda. Nađem jednu agenciju X i kreće razgovor.
Moj glavni cilj je prodaja tih torbica po što većoj cijeni, ali, naravno, uz što manje troškove oglašavanja. Obzirom da želim brze rezultate, čula sam da to ide preko Google tražilice, nešto.
Što mi agencija može preporučiti? Prvi korak koji bi vrlo vjerojatno svaka agencija poduzela jest razgovor oko Facebook i Instagram oglašavanja, no kako ja kao klijentica želim Google, agencija može ponuditi npr. Performance Max kampanju ili klasičan Display.
Ja ništa ne razumijem i moje pitanje jest: “Ok, znači li to da ću imati prodaju?”.
Odgovor je: “Možda”.
Moje sljedeće pitanje je: “A što su one neke Google kampanje na tražilicama?”.
E, tu dolazimo do potencijalnog problema.
Oglašavanje na Google tražilici
Zašto?
Kad imamo ograničen budžet za oglašavanje, a novi smo na tržištu, Google Search oglašavanje nije pravilan smjer oglašavanja.
Koji je razlog?
Razlog je vrlo jednostavan. Ako bih se željela oglašavati za ključni pojam kožna torbica, pogledajte ispod na slici koja je konkurencija na Google tražilici. Imam li ja novaca u ovom trenutku biti u istom loopu kao i oni? Vjerojatno ne.
Mogu naravno staviti neki širi pojam, kao što je npr. kožna torbica handmade hrvatska, no, i ovdje imamo jaku konkurenciju i još jedan potencijalni problem, a to je što ne znamo hoće li netko pretraživati taj pojam. Ovdje na snagu stupa analiza ključnih riječi i potražnje, ali to nije današnja tema pa neću previše u dubinu.
Vratimo se na osnove. Praksa je da kad imate Google Search oglašavanje, uvijek pokrijete oglašavanje za svoj brand. Meni kao korisniku ovo ništa ne znači, ali ćemo riješiti nedoumice primjerom. Tko će tražiti moj brand ako sam tek otvorila obrt i krenula s izradom torbica?
Nitko, eto tko.
Zbog toga je u ovom trenutku izuzetno bitno da krenemo i radimo kampanje za brendiranje i upoznamo klijente s našom tvrtkom i našim proizvodima.
Ring, hallo…nema konverzija
Ali, ovo je tricky područje. Klijenti očekuju prodaju, dok agencije forsiraju brandiranje jer je to ispravan put, no, one ne daju rezultate u smislu prodaje, barem ne tolike da bi klijent bio zadovoljan. I tako ja, korisnik, pristajem na predloženu kampanju, možda ne znam o čemu se točno radi, ali vjerujem agenciji.
I kako je prošlo mjesec dana, vidim da nisam ništa prodala. E, pa ne može to tako, ring, halo, zovem agenciju. Molim vas lijepo, plaćam sve što ste rekli, a nisam imala ni jednu prodaju, što nije u redu s mojim kampanjama?
I sad smo došli do onog tricky dijela koji sam spomenula. Najbitnije od svega, da u samim počecima klijente detaljno educirate o tome što je brendiranje proizvoda i što mogu od istih očekivati.
Jer bez brendiranja tvrtke i proizvoda, neće daleko stići. To je aktivnost koja se mora provoditi kontinuirano i strateški.
“Tko je Coca Cola?”
Kad čujem da netko govori o tome da ne treba kampanju za brendiranje, jer svi znaju za njih, moje pitanje je sljedeće.
Znate li što je Coca Cola? I ono što mogu primijetiti jesu začuđeni pogledi bez odgovora te ja ponovim pitanje: “Znate li što i tko je Coca Cola?”
Klijent: “Pa naravno da znamo, svi na svijetu znaju”.
Ja: “Tako je. A znate li da Coca Cola godišnje ulaže 4 milijarde $ u marketing? Mora da su ludi kad bacaju tolike novce u vjetar.”
Ali svi na svijetu znaju tko i što je Coca Cola.
I tu dolazimo do odgovora na pitanje “Zašto nismo ništa prodali?”.
Jer kampanje nisu bile kvalitetno usmjerene nastavno na brendiranje proizvoda i upoznavanje istog s potencijalnim kupcima.
Ako i Vi želite biti kvalitetno predstavljeni na tržištu, u moru silne konkurencije, pogledajte naše reference i certifikate.
I nakon toga nam se javite. 🙂