Nedavno smo dobili zanimljiv upit jednog klijenta: kako prosječno trajanje sesije može biti “manje” od prosječnog vremena provedenog na stranici? U ovom članku pokušat ćemo objasniti što utječe na takav zaključak i zašto on nije nerealan.
Za primjer ćemo uzeti statistiku jednog našeg blog članka. Statistika je sljedeća:
- Sesije (Sessions): 3146
- Stranice/sesija (Pages / Session): 1.12
- Prosječno trajanje sesije (Average session duration): 0:00:46
- Jedinstveni prikaz stranice (Unique Pageviews): 3146
- Prikazi stranice (Pageviews): 3535
- Prosječno vrijeme na stranici (Avg. Time on Page): 0:04:02
- Stopa izlaza (% Exit): 85.23%
- Stopa napuštanja početne stranice (Bounce Rate): 85.51%
Kao što se može vidjeti, razlika između prosječnog trajanja sesije i prosječnog vremena na stranici je ogromna i to u “korist” druge, “manje eksponirane”, metrike. Pa zašto je tome tako?
Za početak, potrebno je objasniti kako sustav radi u pozadini. Da ne bude zabune, u ovom članku pričamo o Google Analyticsu 3! Kod Google Analyticsa 4 su metrike ovakvog tipa puno pouzdanije i to je još jedan od razloga zašto preporučamo da se uz Google Analytics 3 implementira i Google Analytics 4. Google Analytics 3, naime, ne može mjeriti vrijeme koje korisnik provede na zadnjoj stranici njegovog posjeta. Način na koji Google Analytics 3 računa vrijeme provedeno na nekoj stranici kreće od trenutka kada korisnik dođe na tu stranicu, pa sve do trenutka kada pređe na novu stranicu, kada se zaustavi i zapiše vrijeme “brojača” provedeno na prvoj stranici. Brojač se potom resetira i kreće ponovno brojanje za novoposjećenu stranicu.
Ako korisnik napusti web stranicu, Google Analytics 3 ne zna kada treba zaustaviti brojač i tada je vrijeme posjete toj stranici nepoznato. Dakle, on prepoznaje da je korisnik došao na stranicu, ali nije u mogućnosti prepoznati kada netko napusti tu stranicu i tada u konačnici ne zna koje je vrijeme provedeno na stranici.
Tako dolazimo do formula koje Google Analytics 3 koristi za izračunavanje metrika prosječnog trajanja sesije i prosječnog vremena na stranici.
Prosječno vrijeme na stranici
Za izračunavanje prosječnog vremena na stranici se koristi sljedeća formula:
Prosječno vrijeme na stranici = Vrijeme na stranici / (Prikazi stranice – Izlazi sa stranice)
Dakle, kod prosječnog vremena na stranici je vrijeme posjete precizno, osim ako je riječ o posljednjoj stranici gdje se vrijeme posjete ne zapisuje. Google Analytics 3 kod prosječnog vremena na stranici ukloni podatke takvih stranica i ostaju samo podaci gdje je poznato vrijeme.
Ako pogledamo podatke iznad, metrika stopa izlaza iznosi 85.23%. To bi značilo da metrika prosječno vrijeme na stranici nije uračunala čak 85.23% posjeta tom blog članku.
Što je viša metrika stopa izlaza, manje povjerenja možemo imati u pouzdanost metrike prosječno vrijeme na stranici.
Prosječno trajanje sesije
Najprije moramo objasniti što je to sesija.
Sesija je vremenski period kojeg korisnik provede na stranici. Unutar njega se bilježi sva aktivnost koju korisnik “odradi” na stranici (ostvareni događaji, ciljevi, vrijeme na stranici, posjećene stranice…). Prema zadanim vrijednostima u Google Analyticsu, sesija istekne nakon što je korisnik 30 minuta neaktivan i svaka buduća aktivnost na stranici se dodjeljuje novoj sesiji. Ako korisnik napusti stranicu, ali se vrati unutar 30 minuta, ta aktivnost se dodjeljuje početnoj sesiji.
Metrika prosječno trajanje sesije ne funkcionira na isti način kao metrika prosječno vrijeme na stranici: ona ne ukloni podatke vremena sesije (kao što je objašnjeno u poglavlju iznad) na način da prosječno vrijeme na stranici to učini za (posljednju/izlaznu) stranicu. Npr. ako korisnik posjeti 10 stranica unutar 1 sesije, za 9 stranica je poznato vrijeme provedeno na njima, ali za posljednju nije i onda se vrijeme trajanje sesije zapiše do pretposljednje posjećene stranice. U slučajevima gdje se posjeti samo 1 stranica u 1 sesiji (dakle dogodi se napuštanje početne stranice), vrijeme trajanja sesije se bilježi kao 0 i to, naravno, značajno utječe na metriku prosječno trajanje sesije!
Formula kojom Google Analytics 3 računa prosječno trajanje sesije je sljedeća:
Prosječno trajanje sesije = Trajanje sesije / Sesija
Ako stranica ima veliku stopu napuštanja početne stranice, vrijeme prosječnog trajanja sesije značajno pada s obzirom na to da je za svaku sesiju njezino trajanje sesije upisano kao 0!
Primjer iz prakse: recimo da korisnik posjeti naslovnu stranicu i na njoj provede 30 sekundi. S naslovnice ode na stranicu “O nama” na kojoj provede 50 sekundi. Nakon toga se odluči kontaktirati vlasnika stranice, pa ode na “Kontakt” stranicu i tamo provede 80 sekundi, nakon čega napusti našu stranicu. Realno vrijeme trajanja te sesije će biti 30+50+80=160 sekundi, a Google Analytics 3 će prosječno trajanje sesije zapisati kao 30+50+0=80 sekundi.
Drugi korisnik dođe na naslovnicu, tamo provede 100 sekundi i potom napusti stranicu. Google Analytics 3 će prosječno trajanje sesije kod takve posjete zapisati kao 0 sekundi.
Umjesto da prosječno trajanje sesije za ta dva korisnika bude (160+100)/2=130 sekundi – što je bilo realno trajanje sesija – prema Google Analyticsu će prosječno trajanje tih sesija biti (80+0)/2=40 sekundi.
Riječ je o “pogrešci” (u odnosu na realno stanje) od 225%!
Preporuka
Ako postoji praćenje važnih interakcijskih događaja na web stranici, kalkulacija za trajanje sesije se radi na malo drugačiji način. Recimo da korisnik dođe na neku stranicu i pregledava je 50 sekundi nakon čega odluči preuzeti određeni dokument (i taj događaj je označen kao važan interakcijski događaj). Zatim provede još 20 sekundi na stranici i napusti je. Kao što smo objasnili u prethodnom poglavlju, to je ujedno prva i posljednja stranica i zbog toga bi trajanje sesije trebalo biti 0.
Ipak, pošto pratimo važne interakcijske događaje, Google Analytics će to iskoristiti kao poruku brojaču da se nešto dogodilo na toj stranici i brojač će zapisati barem početnih 50 sekundi koje su prošle do preuzimanja dokumenta. Ta stranica se u takvom scenariju neće računati pod stopu napuštanja početne stranice.
Zaključak
Prosječno vrijeme na stranici može biti jako korisna metrika ukoliko je metrika stopa izlaza niska jer su tada njezine brojke blizu realne vrijednosti.
Prosječno trajanje sesije se s druge strane ne bi trebao gledati kao jedan od KPI-eva (Key Performance Indicator = glavni indikator uspješnosti).