LinkedIn: problematika s nepostojećim članovima tima

Jeste li primijetili neke nove zaposlenike vaše tvrtke na službenom LinkedIn profilu? Tzv. „rogue“ zaposlenici nisu nikakva novost na ovoj poslovnoj društvenoj mreži, a u ovoj blog objavi bavimo se problematikom vezanom za uklanjanje istih.
LinkedIn ili poslovni Facebook, kako ga mnogi od milja nazivaju, poslovna je društvena mreža. Na Facebooku objavljujete novosti i aktualnosti iz privatnog života, na LinkedInu korisnici prate vaš profesionalni razvoj, stečena znanja i vještine. Pojedinci ga koriste kao svojevrsni CV, ističući profesionalne kvalitete koje posjeduju te poslovne uspjehe koje su postigli, dok ga tvrtke koriste za employer branding, poslovnu komunikaciju i predstavljanje projekata i poslova kojima se bave.
Povremeno se, namjerno ili nenamjerno, na listi zaposlenika LinkedIn profila vaše tvrtke pronađu i neki koje prvi put u životu vidimo. Radi se o dvije moguće opcije – fake profili ili „obični“ korisnici koji su prilikom odabira tvrtke u kojoj rade zabunom stavili vašu zbog istog ili sličnog naziva.
Taj se problem desio i nama – na svijetu postoji više tvrtki s nazivom KG Media (ili jako sličnom), tako da nam je situacija poznata i iz osobnog iskustva.
Također, dešava se i situacija da bivši zaposlenici ne promijene mjesto rada na svom profilu pa ostanu zabilježeni kao zaposlenici vašeg establishmenta. Ništa od navedenog nije strašno, no ne vidimo razlog zašto vaša tvrtka ne bi bila u potpunosti digitalno sinkronizirana s realnim stanjem.
Problem se može riješiti na dva načina – milom ili silom. Ako se radi o bivšem zaposleniku, idealan je način da dotičnu osobu kontaktirate te ukažete na problematiku koja može pomoći vama, ali i prvenstveno toj osobi koja krivo komunicira svoje zaposlenje te si samim time potencijalno onemogućuje zaposlenje na novom radnom mjestu.
U slučaju da se radi o nepoznatoj osobi, proces je jednak. Proces kroz koji osoba mora proći vrlo je jednostavan – radi se o uređivanju „experience“ segmenta profila korisnika.
Drugi način koji možete koristiti, ako dotična osoba iz nekog razloga ne želi odraditi navedeno ili pak niste uspjeli stupiti u kontakt (lažni profili i slično), obraćanje je LinkedIn korisničkoj podršci putem formalne žalbe.
Ukoliko ne možete sami riješiti problem, kontaktiranje LinkedIn korisničke službe je jedina alternativa
Proces može potrajati od par sati do nekoliko dana (naravno, vama to neće oduzeti nekoliko dana vremena), no definitivno je „najsigurniji“ način da postignete čišćenje liste zaposlenika.
LinkedIn je digitalna osobna iskaznica vaše tvrtke, vrlo je važno da podaci na istoj budu točni, ažurirani i dosljedni realnoj situaciji, posebice ako je vaša tvrtka iz domene digitalnog svijeta.
U našem slučaju, proces je potrajao gotovo mjesec dana, što pripisujemo iznimnoj brzini Linkedinovog kadra zaduženog za ovakve situacije :).
Naš je problem također bio u nepostojećim zaposlenicima – na popisu zaposlenika KG Medie pronašli smo nekoliko “padobranaca”. Točnije, njih čak petero. Dvoje je bilo fake, iz Indonezije, dok je preostalih troje bilo zaposleno u tvrtki koja se zove kao i naša, što ukazuje na nenamjernu grešku tih korisnika.
Obratili smo se Linkedinovoj podršci za korisnike, ispunili formular, pojasnili problematiku te poslali screenshotove profila koji su navedeni kao naši zaposlenici. Podrška nam je odgovorila kroz nekoliko sati te su u narednih nekoliko dana „maknuli“ dvoje od petero.
Više od mjesec dana nakon toga, ponovno smo se javili podršci jer smo još uvijek imali dvoje padobranaca, desetak dana nakon toga riješili su i njih. Trajanje je bilo neobično dugo, što smo pripisali trenutnoj situaciji s koronavirusom.
LinkedIn je digitalna osobna iskaznica vaše tvrtke, vrlo je važno da podaci na istoj budu točni, ažurirani i dosljedni realnoj situaciji, posebice ako je vaša tvrtka iz domene digitalnog svijeta.
Zatrebate li pomoć vezanu za vaš LinkedIn profil, izradu ili vođenje LinkedIn profila, kontaktirajte nas!