Istraživanje o rastu trenda pretraga po pojmovima za odmor u HR

Stiže ljeto, turizam je top tema. Posljednjih se nekoliko tjedana u medijima sve češće pronalaze članci na temu turizma. Što će biti s turizmom, hoće li ga uopće biti ove godine, ako hoće – u kojem obliku, kada, za koga, itd.
Neki članci namijenjeni su sveopćoj populaciji te prenose uglavnom pozitivne vijesti; ponajviše o odlukama pojedinih europskih država koje su se odlučile na otvaranje svojih granica za građane koji žele putovati van istih na godišnji odmor, uz preporuke nacionalnih stožera vezanih za mjere epidemiološke sigurnosti.
Drugi dio članaka, onaj stručnije prirode, osvrće se na stanje u pojedinoj branši, ovisno o mediju s kojeg dolazi i uglavnom se bavi preporukama tehničke prirode vezane za pandemiju.
Unazad nekoliko tjedana slične smo članke počeli primjećivati vezane za oglašavanje, pretraživanje na internet tražilicama, interes javnosti za temu turizma i mogućnosti godišnjih odmora u 2020. godini.
U Hrvatskoj, gdje turizam donosi (ili odnosi) ogroman dio BDP kolača, ovih je dana ovo vrlo važna tema. HZJZ iz dana u dan izdaje ili pak ukida (nove) mjere za obranu od pandemije. Tako se prije nekoliko dana našla i vijest kako isti zavod smatra kako nas očekuje mirno ljeto te kako, prema sadašnjim predviđanjima, eventualni drugi val možemo očekivati tek nakon kolovoza.
Na istu je vijest naš turizam rekao „TO!“ a mi smo odlučili istražiti kako razmišljaju gosti.
Većina domaćih gostiju će, u skladu s mogućnostima, „odraditi“ barem kratko ljetovanje. Ususret situaciji, mnogobrojni domaći privatni iznajmljivači spustili su cijene svojih smještaja, tako da se privremene migracije u južni, odnosno primorski dio zemlje očekuju već s početkom lipnja, odnosno poboljšanjem vremena i samim počecima godišnjih odmora.
Dio stanovništva koji namjerava ljetovati može i „rad od kuće“ prebaciti na lokaciju godišnjeg odmora i nastaviti odrađivati svoje poslovanje digitalno, s boljeg mjesta. No, što je s inozemnim turistima?
Brojke noćenja, ostvarenih računa i ostalih financijskih aktivnosti koje pune državni proračun zasad ćemo preskočiti – debelo su niže u odnosu na prethodne godine (što je apsolutno očekivano), irelevantne su za našu tematiku. Drugim riječima – što je bilo, bilo je, zanima nas što će biti, odnosno što možemo očekivati.
Iznenađenje! 🙂 Istraživanje smo radili na temelju dvije varijable – ključnih riječi „odmor u Hrvatskoj“ ili „odmor hrvatska“ na domicilnim jezicima tržišta na kojima smo pretraživali te pretraživanje ključne riječi „Hrvatska“ na domicilnim jezicima tržišta u interesu, u Travel segmentu Googlea.
Grafički prikazi pretraživanja ključnih pojmova na domicilnim jezicima za Njemačku, Austriju, Nizozemsku i Švicarsku pokazuju nam krivulju interesa te rast iste s početkom svibnja.
U pojedinim se zemljama interes počeo stvarati već sredinom travnja, kad su pandemija i lockdown bili u svom prvom mjesecu (u Hrvatskoj). Primjerice, austrijski državljani pretraživali su ključne riječi povezane s odmorom u Hrvatskoj od prve polovice travnja.
U istom je periodu potražnja na najpoznatijoj svjetskoj internet tražilici krenula uzlaznom putanjom i u Njemačkoj. Sredinom travnja, potražnja za odmorom u Hrvatskoj krenula je i u Švicarskoj, gdje je krivulja bila neodlučnija, no situacija se stabilizirala sredinom svibnja, od kad bilježimo rast. Slična je situacija bila i u Nizozemskoj, zemlji čiji su kampisti česti posjetitelji jadranske obale.
Na godišnjoj razini, turistički segment pretraživanja (za Hrvatsku) trpio je pad veći od 60% u odnosu na iste periode prethodnih godina, no toj se činjenici ne čudimo uzevši u obzir CoVid-19 situaciju. No, kao što smo spomenuli, stvaranje interesa i potražnje za odmorom u Hrvatskoj krenuli su još prije gotovo 60 dana.
Nakon inicijalnih padova, početak i sredina svibnja označili su rast od preko 50%. Naravno, nivo koji su pretraživanja dosegla nije podjednak onom iz, primjerice, 2019. godine no brzina kojom se krivulja mijenjala i period u kojem se počela mijenjati daju optimistične prognoze.
Nama najzanimljivije zemlje pokazale su selektivni interes, ovisno o segmentu turizma koji je tipičan za pojedinu.
Primjerice, u nekima od zemalja rasli su svi segmenti turizma (hoteli, luksuzne vile, charter, kampovi, privatni smještaj) dok su u nekim zemljama turisti pretraživali, odnosno pokazali interes za jedan od segmenata.
Pretraživanje navedenih pojmova uopće nije neobično – turisti su istraživali kakva je situacija kod nas, hoće li se, u slučaju smirivanja epidemije u njihovoj zemlji, moći sigurno putovati u najdražu im ljetnu destinaciju.
Druga, nama važnija strana navedenih pretraživanja, nije samo potvrdila postojanje pretraživanja već je pokazala količinu interesa koja nam je krucijalna. Interes – ne samo da postoji, već je rast istog svakodnevno sve veći.
Turistička sezona u Hrvatskoj ove godine definitivno neće biti ono na što smo navikli. No, cijela ova godina neće biti kao što su bile prethodne, i to po mnogočemu. Mediji vole pričati o „novom normalnom“; promjena će biti, neizbježne su, no ponajviše o nama ovisi koliko će na nam potrebnog i pozitivnog iz „starog normalnog“ zapravo ostati.
Screenshoti: Google Trends