Dan 14.10.2020. Ušao je u povijest kao dan kada je Google objavio svoju novu zadanu platformu za praćenje. Njeno ime je Google Analytics 4.
Sve je krenulo 2019. godine kada je predstavljena platforma koja je nudila integrirano praćenje aplikacija i web platformi naziva Google Analytics: App+Web.
Sada možemo reći da je Google Analytics: App+Web bila samo beta verzija onoga što danas poznajemo kao Google Analytics 4 (u nastavku GA4).
Mislim da je lako zaključiti kako je GA4 dobio ime po tome što je 4. generacija Google Analyticsa (GA). Iako su cilj i svrha svih generacija GA bili isti kroz sve 4 verzije, GA4 izgleda kao sasvim novi alat, a ne nova verzija. Pa zašto je tome tako – koja je razlika?
GA4 je alat koji bi trebao objediniti podatke iz aplikacija i s web stranica. GA4 svoj fokus praćenja ima kroz evente umjesto kroz pageviewe i sessione.
Automatsko praćenje evenata
Kod Universal Analyticsa (verzije koju trenutno koriste gotovo svi korisnici tog analitičkog softwarea) jedina stvar koja se pratila “po defaultu” su pageviewi, sesije, vremena pojedine sesije i slično. “Napredniji” ciljevi kao što su preuzimanje brošura, klikovi na gumbove za dodavanje u košaricu, skrolanje, pregled videa, klikovi na emailove i telefonske brojeve su do sada trebali dodatnu konfiguraciju kroz Google Tag Manager (GTM).
Google Analytics 4 nam donosi mogućnost da “po defaultu” pratimo takve interakcije korisnika na našoj web stranici.
Novi način izvješćivanja
Izvješća u GA4 su bazirana na korisničkom ciklusu (akvizicija i angažman korisnika), korisniku (prikazivanje demografskih podataka kao i informacija o uređajima koje je korisnik koristio) i eventima (prikazivanje svih zabilježenih metrika i konverzija).
Valja napomenuti i da su nazivi metrika poprilično drugačiji. Npr. Pageview je sada kategoriziran kao event, baš kao što su to i već navedeni različiti klikovi i skrolanja. Metrike kao što su stopa napuštanja stranice (bounce rate), prosječan broj stranica po sesiji i prosječno vrijeme sesije više ne postoje.
Budućnost bez kolačića
S obzirom na ukidanje kolačića trećih strana, Google će se osloniti na strojno učenje kako bi se popunile praznine u podacima koje će nastati bez kolačića.
Detaljnije kontrole korisničkih podataka
GA4 uključuje i opcije koje pomažu pridržavanju propisa o podacima kao što su GDPR i CCPA. Naime, dizajniran je poseban način pristanka koji odvaja pristanak za analitiku i pristanak za oglase.
Isto tako, pojednostavljena je mogućnost brisanja podataka pa od sada neće biti nužno obrisati više podataka nego što je potrebno da se držimo u skladu s regulativama.
Google Ads i Google Analytics 4
Oglašivači mogu graditi publiku kroz posjete i web stranici i aplikaciji. Popis se automatski sinkronizira kroz sve platforme, pa tako npr ako je korisnik putem weba došao na popis, a potom kupnju napravio putem aplikacije, sustav će to prepoznati i ukloniti ga s daljnjeg popisa za remarketing. Isto je i s YouTube pregledima i akcijama koje će od sada također biti sinkronizirane kroz sve platforme.
Prebacivanje s Universal Analyticsa (UA) – kojeg smo koristili do sada – na Google Analytics 4 (GA4) još uvijek nije nužan proces i UA će “živjeti” još neko vrijeme, ali zašto se već sada ne bi prebacili na GA4 i prikupljali podatke, stvarali povijest, povremeno učili o novim opcijama koje GA4 nudi? Ipak je to ono na čemu Google planira graditi budućnost.
Photo: Shutterstock, Pixabay
Izvori: