Google Tag Manager Server-Side Tagging

U današnjem blogu ćemo predstaviti kakvo značenje ima prvi paragraf. Iako ni brojni analitičari ne znaju radi li se o Server-Side Taggingu ili Trackingu (pa bi se iz toga moglo napraviti polu milijunsko pitanje kao nekada je li Roland Garros, Rolland Garos, Roland Gaross ili Rolland Garros), u krajnjem slučaju nije ni bitno (osim ako ste onaj jadnik od prije 15 godina kojega je zahvatilo spomenuto tenisko/avijatičarsko pitanje). Riječ je o nečem vrlo kompleksnom, a autor ovog članka je već dovoljno zakomplicirao uvod pokušavajući kopirati stil uvoda Borisa Dežulovića, a i sam zna da niti ima pameti niti talenta za takvo što. I da, ako netko još nije googlao, Roland Garros bi vas odveo do pitanja za milijun kuna, a Google pak s druge strane tvrdi da je ispravan naziv današnje tematike Google Tag Manager Server-Side Tagging (ali lako moguće da ćemo mi u članku koristiti i onaj drugi “nepravilni” izraz).
Stoga krenimo na stvar…
Da citiramo sami sebe referirajući se na članak iz 2017., “Google Tag Manager (GTM) je besplatan servis koji nam dopušta jednostavno tagiranje stranica. Preko Tag Managera jednostavno možemo „okinuti“ JavaScript kod – npr. Google Analytics tracking kod – i tada se ti kodovi ne trebaju zasebno implementirati u sam kod web stranice”.
Drugim riječima, jednom kad webmaster postavi GTM kod na web stranicu, webmastera za 99% trackinga više ne trebamo jer više-manje svo praćenje tada možemo postaviti sami kroz GTM. U rijetkim situacijama ćemo ga zatrebati da postavi neku dodatnu, custom skriptu.
Postoje 2 vrste Google Tag Managera:
Kod Client-Side trackinga korisnikov browser direktno komunicira s analytics servisima. Najlakše ćemo to demonstrirati na web stranici KG Medie. Kada posjetite našu webicu, simultano s njom se učitava i GTM, a s njime i svi tracking kodovi, kao i sve ostale naredbe koje prate vaše određene interakcije s našom webicom. Sve to se šalje direktno u analytics servise poput Google Analyticsa, Google Adsa, Facebooka, Microsoft Advertisinga…
Tu dolazimo do problema. Uz sve te analytics servise i sve naredbe koje želimo da prate korisnikove interakcije, “GTM skripte” su postale preteške pa je brzina web stranice počela jako padati. Uz to su se pojavili i problemi sa sigurnosti 3rd party kolačića, događala su se curenja podataka i postojala je slaba kontrola nad prikupljanjem istih. Stigli su i Ad-Blockeri i ITP (Intelligent Tracking Prevention) koji bi blokirali GTM i tada se nikoga ne bi moglo pratiti. Dakle ili ne pratimo nikoga ili ga pratimo pa mu usporavamo stranicu i nemamo kontrolu nad time kakve podatke prikupljamo, a još bi i isti mogli “procuriti”.
2020. godine, Google je predstavio rješenje – Google Tag Manager Server-Side Tagging.
Riječ je o načinu praćenja koje je slično Client-Sideu, ali s bitnom razlikom da ono što bi se do sada izvodilo na vašem browseru i slalo direktno analytics servisu, sada se izvodi na serveru tako da nema sporog učitavanja stranice, a i jednom kad su podaci na serveru, mi ih možemo kontrolirati i obraditi prije nego ih proslijedimo dalje do analytics servisa.
Google tvrdi da je stranica squareup.com imala povećanje od 46% kod pay-per-click kampanja. Isto tako, Google Analytics im je bilježio 25% manje transakcija nego što su vidjeli u CRM-u, a nakon prelaska na Server-Side tagging razlika se smanjila na 3%.
Kao što smo već spomenuli, prelazak na Server-Side bi trebao ubrzati web stranicu. Google je i ovdje napravio case study pa se tako stranici nemlig.com page load ubrzao za 7%.
Naš partner, stape.io, napravio je testiranje i ovo su bili rezultati brzine demo stranice kod Client-Sidea i Server-Sidea (naravno, Client-Side je ova grafika sa slabijim rezultatima):
Postoji i mogućnost postavljanja 1st party kolačića jer 3rd party ionako “odlaze” (ako niste pročitali naš članak o tome kako je Google čuo prijetnje Marine Perazić da će ih sve pojesti, kliknite ovdje). Naime, postoji mogućnost da se koristi custom poddomena za tagiranje GTM servera. Kada smo to napravili, kolačići koje Facebook, Google Analytics, Google Adsi i Microsoft Advertising postavljaju na našoj webici više nisu 3rd party nego 1st party. Tako da, pređite na Server-Side, ta strana ima “dobre” cookiese.
Isto tako, AdBlockeri blokiraju skripte. To je jednostavno njihov posao, a kada u skripti vide Google, Facebook i slične domene, naravno da će ih blokirati jer su im “ovi” na crnoj listi. Custom poddomena Server-Side GTM-a je riješila i taj problem. Još jedan problem je bio i ITP koji daje kolačićima vijek od 1 do 7 dana ovisno o browseru. Kod praćenja putem Server-Sidea vijek kolačića je i do 2 godine.
Npr. KG Media je kod trackinga putem Client-Sidea na webici imala postavljeni sljedeći kod:
<script>(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({‘gtm.start’:
new Date().getTime(),event:’gtm.js’});var f=d.getElementsByTagName(s)[0],
j=d.createElement(s),dl=l!=’dataLayer’?’&l=’+l:”;j.async=true;j.src=
‘https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id=’+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f);
})(window,document,’script’,’dataLayer’,’GTM-KZW7GB9′);</script>
Danas taj kod izgleda ovako:
<script>(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({‘gtm.start’:
new Date().getTime(),event:’gtm.js’});var f=d.getElementsByTagName(s)[0],
j=d.createElement(s),dl=l!=’dataLayer’?’&l=’+l:”;j.async=true;j.src=
‘https://ss.kg-media.eu/kkufqkmt.js?id=’+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f);
})(window,document,’script’,’dataLayer’,’GTM-KZW7GB9′);</script>
Ovako je očitavanje kolačića unutar browsera izgledalo prije:
A ovako izgleda sada:
Kada na webici imamo sve te analytics servise, nemamo pojma što sve mogu usput pokupiti pa tako mogu dobiti ime, prezime, IP adresu i ostale podatke koje im ne želimo dati. Kod Server-Sidea kontroliramo podatke koji stignu na server i možemo ih obraditi prije nego oni odu do Analytics servisa.
Uz navedene prednosti, postoje dvije mane. Prva je kompleksnost kod postavljanja, ali zbog toga je tu KG Media da vam olakša muke i odradi to umjesto vas. Druga je ona “standardna” – trošak. Ako želiš nešto puno bolje, moraš to i platiti, a serveri na kojima će se sve to izvoditi ipak nešto koštaju.
Da sumiramo sve navedeno:
Client-Side | Server-Side | |
Brzina stranice | spora | brza |
Zaštita podataka | slaba | jaka |
Kontrola podataka | slaba | jaka |
Otpornost na AdBlockere i ITP | niska | visoka |
Trošak | besplatno | naplaćuje se |
Postavljanje | jednostavno | kompleksno |
Client-Side praćenje je super način da se dođe do podataka, ali više nije toliko pouzdan niti siguran način praćenja, a može i utjecati na performanse naše web stranice. Server-Side tracking je moćan alat koji ima puno prednosti i eliminira probleme koji nas susreću kod Client-Sidea, ali te prednosti treba platiti. Čujemo se!