Cross-device
Sviđalo vam se to ili ne, u hrvatski jezik sve više ulaze tuđice, a kada raspravljamo o marketinškim pojmovima – posebice iz sfere digitalnog marketinga – nezaobilazni su engleski izrazi. Engleski pojam cross-device u Online marketingu odnosi se na situacije kada korisnici koriste različite uređaje prilikom posjećivanja određene web stranice. Primjerice, ukoliko sam jučer čekao red u banci, da skratim vrijeme, otvorio sam Internet preglednik na mom smartphoneu i posjetio vašu web stranicu, da saznam što ima novo u vašoj ponudi. Upravo kad sam našao artikl kojeg želim kupiti, došao sam na red na šalteru u banci i „zatvorio“ browser na mobitelu kako bih mogao razgovarati s bankarom.
Nakon što sam se vratio kući, nisam zaboravio na proizvod kojeg želim kupiti. Sjeo sam za svoj laptop, posjetio vašu web stranicu i dovršio kupnju. To je cross-device posjeta, a u ovom konkrentom primjeru – i cross-device konverzija. Što su konverzije, razjasnili smo u jednom od naših ranijih članaka. Znači, posjetio sam vašu stranicu s dva različita uređaja i dovršio kupnju.
Google Ads piksel
Hej, evo još jednog krasnog engleskog „složenca“: Google Ads piksel!
Kao što već odavno znamo, Google Ads je oglašivački program kojeg je Google lansirao davne 2000. godine. On se u međuvremenu isprofilirao kao jedan od najkorištenijih metoda Online oglašavanja. Iz jednostavnog razloga: vaš oglas se prikazuje na tražilici samo onda kada korisnici (vaša ciljana publika) pretražuju po pojmu vezanom uz vaše poslovanje. Ciljanje ne ide puno relevantnije od toga.
Pomoću implementacije Google Ads piksela, možemo pratiti vrijednost i broj konverzija na drugačiji način od onoga na što smo navikli u sklopu Google Analytics ecommerce sustava.
Naime, ecommerce u Analyticsu nam pruža informaciju o Online kanalima s kojih su posjetitelji naših web stranica dolazili na naš web prije konvertiranja. Ovo možemo vidjeti sasvim precizno u Top Conversion Paths modulu:
U Google Ads sučelju, pak, možemo pronaći izvješće „Atribucija“, unutar kojeg možemo vidjeti „lanac“ posjeta web stranici s različitih uređaja, do izvršenja konverzije. Evo primjera:
Slika 3: „Lanci“ s opisom posjeta webu s različitih uređaja, prije konvertiranja (kupnje/ rezervacije)
Mi u KG Mediji volimo analizirati obje vrste izvješća. Važno nam je znati odakle su nam posjetitelji weba stigli na stranicu. No, također nam je važno (a sve će biti važnije) znati koje su sve uređaje kupci/ gosti koristili prije konverzije.
Jedna kvarilica raspoloženja za kraj: Kod atribucije na različitim uređajima, možemo pratiti samo one korisnike koji su bili „ulogirani“ u isti Google korisnički račun na svakom od uređaja s kojih su posjećivali stranicu na kojoj se izvršila konverzija. Ostale (zasad) ne možemo analizirati.
Izvor slika:
Google Analytics