Razlog zašto ćemo pisati upravo o Google tražilici je vrlo jednostavan, jer zauzima više od 92% svjetskog tržišta. U Hrvatskoj se Google tražilicom koristi 96% korisnika, kao što možete vidjeti i na fotografiji u nastavku. Ako želite doprijeti do svojih klijenata, Google je svakako mjesto gdje želite istaknuti svoje proizvode ili uslugu.
Izvor: statcounter
Ako još niste sigurni jesu li vaši kupci upravo na toj tražilici, zapitajte se sljedeće, što prvo napravite kad tražite neku informaciju, rješenje ili želite obaviti kupnju? Odete na Google! E sad pitajte ljude iz vaše okoline što oni prvo naprave? 99% će odgovor biti identičan vašem.
Što je Google oglašavanje?
Prije nego vam otkrijemo razloge zašto biste se trebali oglašavati na Google tražilici, objasnit ćemo vam što je Google Ads (prijašnji naziv Google AdWords). To je Google-ova platforma za kreiranje oglasa koja omogućuje predstavljanje vaših proizvoda/usluga ciljanoj publici. Oglas se aktivira za ključnu riječ ili pojam za koju ste postavili kampanju. Zvuči jednostavno? Zapravo i nije. Da biste postavili dobru Google kampanju potrebno je znanje, iskustvo i dugogodišnji rad na platformi kako biste bili sigurni da je oglas kvalitetan i da će se aktivirati na ključne riječi ili pojmove koje ste postavili.
U nastavku donosimo primjer ključne riječi smještaj malinska za koju se prikazuju 3 oglasa. Koji biste od ponuđena oglasa vi kliknuli? Možda srednji na kojem se odobrava 20% popusta? Jasno i transparentno se prikazuje Otok, popust, hotel i lokacija.
Google oglašavanje je najciljanije oglašavanje na svijetu. Zašto se oglašavati na Google-u? Pa krenimo redom.
Google oglasi su mjerljivi
Google platforma je napravljena tako da bilježi sve akcije koje su se dogodile od strane korisnika. Bilo da je riječ o impresiji (oglas se prikazao) ili kliku (korisnik je kliknuo na oglas), u vašem sučelju, kao i Google Analytics-u, možete pratiti kampanju u detalje. Kao što možete vidjeti u nastavku, možete pratiti broj klikova, pojavljivanja, CTR (omjer pojavljivanja u odnosu na broj klikova) te u ovom primjeru, prosječnu poziciju oglasa. I da, nitko vam NE MOŽE garantirati prvu poziciju na Google-u. Više o tome pogledajte u članku.
Osim osnovnih podataka, možete pratiti uspješnost vaše kampanje i izračunati ROI. Kada izračunate omjer uloženog naspram dobivenog dobivate realno stanje i informaciju koja vam može pomoći u kreiranju vaših budućih marketinških budžeta.
Google je brži od SEO-a
Svi znamo da je SEO jedna od najbitnijih stavki vaše web stranice i trebali biste mnogo pažnje posvećivati upravom tom dijelu. Da biste vidjeli rezultate od SEO-a potrebni su mjeseci, ponekad i godine kontinuiranog rada. Razlog leži u tome što nove web stranice trebaju pokazati kvalitetu i stručnost za ono za što se reklamiraju, a oni koji to rade najbolje, nagrađeni su i najboljim pozicijama. S druge strane imamo Google oglase. Za njih je potrebno puno manje vremena (govorimo o danima ili tjednima kad je veća kampanja) da biste vidjeli prve rezultate. Nakon što se kreiraju oglasi, isti se počinju prikazivati po kreiranju kampanje. Ovo je idealno rješenje za tvrtke koje tek počinju i žele doprijeti do svojih klijenata, kao i za one koji žele biti ispred svoje konkurencije.
Ima jedna lijepa izreka „Google Ads and SEO are two great tastes that taste great together“.
Remarketing
Remarketing je odličan alat u kojem možete ciljati korisnike koji su pokazali neki interes za vašu djelatnost. Npr. netko je vidio vaš oglas i kliknuo na njega. Došao je na web stranicu i krenuo pregledavati web shop. U tom trenutku, korisniku je zazvonio telefon, udubio se u razgovor, zatvorio prozor vaše web stranice i zaboravio na vas. 🙁 Aha, u tom trenutku nastupa heroj remarketing pomoću kojeg možete ponovno ciljati istog korisnika. Nije li to divno?
Konkurencija je na Google-u
Tako je, vaša konkurencija je na Google-u. Najlakši i najbrži način da to provjerite je da odete na Google tražilicu i upišete ključnu riječ ili pojam koji su bitni za vaše poslovanje. Tako ćete vidjeti gdje je vaša konkurencija te što nudi. Želite li i vi doseći što veći broj potencijalnih korisnika, razmislite dva puta prije nego donesete odluku tipa Ma ne treba mi to sada.
Ne propustite vaše klijente
Već smo rekli (ali da ponovimo gradimo) da je prva akcija kad tražimo neku informaciju, što? Guglanje. Isto tako razmišljaju i vaši klijenti. S obzirom na to da će oni guglati vašu uslugu ili proizvod, ponudite im upravo to što traže u trenutku kada traže. Nemojte prepuštati potencijalne klijente vašoj konkurenciji.
Mobilno oglašavanje
Imam jedan savršen, malo sramotan primjer , ali podijelit ću ga s vama. Jednom zgodom smo kolega i ja morali na sastanak u Zagreb, a kako smo bili u strci, ja sam bila ta koja je rekla: „Ma nećemo sada na tank da ne zakasnimo, imamo dovoljno.“ Sad već znate što slijedi. Sastanak je prošao uspješno, vozimo se doma po autocesti kad odjednom, nemamo power. Stanemo sa strane na zaustavnoj traci autoceste, meni je situacija bila izrazito smiješna, no, kolegi baš i ne toliko. Smrknuta faca govorila je više od riječi. Ostalo mi je jedino što sam mogla u tom trenutku, a to je da uzmem mobitel i nađem prvi servis za vuču u okolici. U tom trenutku sam gledala samo tko ima prikazan telefonski broj da netko dođe i što prije nas makne s magarčeve klupe. Onaj oglas koji je imao proširenje za poziv je bio i onaj koji je došao po nas.
Budžet definirate VI
Upravo tako kako je gore navedeno. Vi ste ti koji definirate koliko ste spremni platiti za vaše oglase. Google će vam naravno sugerirati ako budžet nije dostatan, ali vi odlučujete hoćete li ga povećati ili ostaviti onaj koji ste kod izrade odredili. Prateći analizu vaših kampanja možete vidjeti što se isplati, a što ne i tako uložiti upravo u one kampanje koje vam donose najviše prometa.
Želite li biti dio Google zajednice, javite nam se da vam u tome pomognemo.